Odpowiedz 
Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek?
Autor Wiadomość
MK_Rabka Offline
Użytkownik

Liczba postów: 792
Dołączył: 25-11-2009
Skąd: Kraków/Rabka-Zdrój
Post: #1
Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek?
Czy w 2014 roku wsiądziemy w Suchej Beskidzkiej do pociągu na nowym przystanku kolejowym przy ul. Zamkowej? – pyta „Tygodnik Podhalański”. Jeszcze w tym roku PKP PLK planuje opracowanie studium wykonalności inwestycji.

Dopiero ten dokument pozwoli, by zacząć starania o sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Jest o co walczyć, bowiem według szacunków PKP PLK, budowa łącznicy w Suchej Beskidzkiej pozwoliłaby na skrócenie czasu jazdy pociągów do Zakopanego o mniej więcej 15-20 minut. - Dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej nastąpiłyby udogodnienia w komunikacji poprzez budowę dodatkowego przystanku przy ulicy Zamkowej – wyjaśnia „Tygodnikowi Podhalańskiemu” Dorota Szalacha z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wyeliminowanie konieczności zmiany kierunku jazdy w Suchej Beskidzkiej i skrócenie tym samym czasu przejazdu z Krakowa do Zakopanego ma zdaniem kolejarzy zwiększyć liczbę osób korzystających z kolei, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia liczby samochodów na drogowej „zakopiance”.
Pojawia się pytanie, po co przyspieszać ruch o 20 minut, skoro i tak planowane jest nowe, szybsze połączenie z Zakopanem przez Piekiełko? Obecnie pociąg z Krakowa do Zakopanego jedzie niecałe 4 godziny.

Inwestycja w Suchej Beskidzkiej nie zastąpi planowanej budowy nowej linii Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. W przyszłości to tamtędy ma odbywać się główny ruch tak w kierunku Zakopanego, jak i za granicę, w kierunku Bałkanów. To zadanie planowane jest jednak - jak zaznacza Dorota Szalacha - "w odleglejszej perspektywie".

Tymczasem, mimo planów rozwoju kolei, mieszkańcy ziemi suskiej obserwują zamieranie innego połączenia - Sucha Beskidzka - Żywiec. Z rozkładu jazdy w tym roku zniknął ostatni pociąg kursujący na tej trasie. Pasażerowie muszą przesiąść się na autobus. Wicestarosta Jan Woźny zapowiada jednak, że samorządy będą dopominać się o rewitalizację tego połączenia.

Józef Figura
Tygodnik Podhalański
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&strona=1&id=14500">http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod= ... 1&id=14500</a><!-- m -->

Pozdrawiam!
Zdjęcia∫ ∫Filmy
25-01-2012 11:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #2
Re: Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek?
MK_Rabka napisał(a):Wicestarosta Jan Woźny zapowiada jednak, że samorządy będą dopominać się o rewitalizację tego połączenia.

Skad oni biorą tych dziennikarzy ? Icon_mrgreen
25-01-2012 16:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
vorteX Offline
Użytkownik

Liczba postów: 219
Dołączył: 18-09-2010
Skąd:
Post: #3
 
MK_Rabka dzęki za życzenia Icon_wink
25-01-2012 21:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: