Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei
Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek? - Wersja do druku

+- Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (http://www.nsmk.pl/forum)
+-- Dział: News (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Dział: Wieści z mediów... (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- Wątek: Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek? (/showthread.php?tid=3496)



Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek? - MK_Rabka - 25-01-2012 11:36

Czy w 2014 roku wsiądziemy w Suchej Beskidzkiej do pociągu na nowym przystanku kolejowym przy ul. Zamkowej? – pyta „Tygodnik Podhalański”. Jeszcze w tym roku PKP PLK planuje opracowanie studium wykonalności inwestycji.

Dopiero ten dokument pozwoli, by zacząć starania o sfinansowanie całego przedsięwzięcia. Jest o co walczyć, bowiem według szacunków PKP PLK, budowa łącznicy w Suchej Beskidzkiej pozwoliłaby na skrócenie czasu jazdy pociągów do Zakopanego o mniej więcej 15-20 minut. - Dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej nastąpiłyby udogodnienia w komunikacji poprzez budowę dodatkowego przystanku przy ulicy Zamkowej – wyjaśnia „Tygodnikowi Podhalańskiemu” Dorota Szalacha z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wyeliminowanie konieczności zmiany kierunku jazdy w Suchej Beskidzkiej i skrócenie tym samym czasu przejazdu z Krakowa do Zakopanego ma zdaniem kolejarzy zwiększyć liczbę osób korzystających z kolei, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia liczby samochodów na drogowej „zakopiance”.
Pojawia się pytanie, po co przyspieszać ruch o 20 minut, skoro i tak planowane jest nowe, szybsze połączenie z Zakopanem przez Piekiełko? Obecnie pociąg z Krakowa do Zakopanego jedzie niecałe 4 godziny.

Inwestycja w Suchej Beskidzkiej nie zastąpi planowanej budowy nowej linii Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. W przyszłości to tamtędy ma odbywać się główny ruch tak w kierunku Zakopanego, jak i za granicę, w kierunku Bałkanów. To zadanie planowane jest jednak - jak zaznacza Dorota Szalacha - "w odleglejszej perspektywie".

Tymczasem, mimo planów rozwoju kolei, mieszkańcy ziemi suskiej obserwują zamieranie innego połączenia - Sucha Beskidzka - Żywiec. Z rozkładu jazdy w tym roku zniknął ostatni pociąg kursujący na tej trasie. Pasażerowie muszą przesiąść się na autobus. Wicestarosta Jan Woźny zapowiada jednak, że samorządy będą dopominać się o rewitalizację tego połączenia.

Józef Figura
Tygodnik Podhalański
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod=news&strona=1&id=14500">http://www.tygodnikpodhalanski.pl/?mod= ... 1&id=14500</a><!-- m -->



Re: Sucha Beskidzka: Powstanie łącznica i nowy przystanek? - Pułtuś - 25-01-2012 16:17

MK_Rabka napisał(a):Wicestarosta Jan Woźny zapowiada jednak, że samorządy będą dopominać się o rewitalizację tego połączenia.

Skad oni biorą tych dziennikarzy ? Icon_mrgreen


- vorteX - 25-01-2012 21:04

MK_Rabka dzęki za życzenia Icon_wink