Odpowiedz 
Pojedziemy koleją do Tatralandii?
Autor Wiadomość
hds.147 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 797
Dołączył: 20-05-2008
Skąd: NSM
Post: #1
Pojedziemy koleją do Tatralandii?
Za GK: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/476847,pojedziemy-koleja-do-tatralandii,id,t.html">http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglo ... ,id,t.html</a><!-- m -->

Cytat:W Towarzystwie Miłośników Słowackiej Kolei w Starej Lubowli narodził się plan uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Poprad - Stara Lubowla - Muszyna- Nowy Sącz - Kraków. Podobny pomysł forsują też członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół "Almanachu Muszyńskiego" w Muszynie. Teraz Słowacy lobbują za tym w swoim parlamencie i liczą, że podobne kroki podejmą ich polscy partnerzy.
- Uruchomienie takiego połączenia ma same zalety i jest zbieżne z polityką współpracy regionalnej finansowanej z unijnych funduszy - mówi Miroslaw Nowotny, członek słowackiego stowarzyszenia. - Chodzi nam głównie o rozwój turystyki i stworzenie nowych miejsc pacy, a także skrócenie przejazdu ze wschodniej Słowacji do Krakowa, zwłaszcza do portu lotniczego w Balicach, skąd lata wielu moich rodaków.
Lotnisko w Popradzie nie obsługuje połączeń lotniczych z Wielką Brytanią i Irlandią. Dlatego codziennie jeździ stamtąd autobus do Balic. - A moglibyśmy korzystać z wygodniejszego pociągu - dodaje Nowotny. - Kwestią do rozważenia jest bezpośrednie połączenie Poprad - Kraków lub też ewentualna przesiadka na stacji granicznej w Muszynie.
Ryszard Kruk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół "Almanachu Muszyńskiego", przyznaje, że o tej sprawie dyskutowano już podczas niedawnego Forum Turystycznego Muszyna - Stara Lubowla. - Dwukrotnie startowaliśmy w programie funduszu szwajcarskiego i polskiego pod nazwą "Mecenas Małopolski" - mówi prezes Kruk. - Na razie bezskutecznie. Ale się nie poddajemy, bo gra jest warta świeczki. Fundusz szwajcarski w wysokości 6 mln euro ułatwiłby nam zrealizowanie wspólnych projektów turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem połączeń kolejowych. Z Polski nie kursuje żaden pociąg pasażerski w te rejony Słowacji, które nas interesują. Warto mocno naciskać na decydentów.
Nowy korytarz
Pomysł uruchomienia polsko-słowackiej kolei daje nowe możliwości w świetle przymiarek Unii Europejskiej do budowy linii kolejowej Kraków - Podłęże - Piekiełko - Muszyna. W grudniu spotkają się w tej sprawie w Starej Lubowli polscy i słowaccy samorządowcy i parlametnarzyści.

Moje wypowiedzi są moją prywatną opinią...
YouTube | Galeria | Fotoblog
27-11-2011 21:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Exile Offline
Użytkownik

Liczba postów: 536
Dołączył: 05-03-2011
Skąd:
Post: #2
 
Obecnie Gmina Muszyna forsuje politykę współpracy ze Starą Lubowlą i Bardejowem a brak jest JAKIEGOKOLWIEK połaczenia ze Słowacją! Zmowa biur turystycznych z Muszyny i Krynicy czy może po prostu brak pomyślunku współpracujących gmin?
27-11-2011 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lw Offline
Administrator

Liczba postów: 1,757
Dołączył: 19-05-2008
Skąd: Nowy Sącz
Post: #3
 
Brak chęci finansowania takiego połączenia ze strony UM w Krakowie...
27-11-2011 22:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #4
 
Odkąd Ministerstwo Infrastruktury przerzucilo obowiazek finansowania regionalnych polaczen miedzynarodowych na samorządy - wiele połączeń padło (np. Bohumin). Icon_rolleyes

Czy to sie zmieni ? Skoro wszystko zalezy od UM, a UM nie ma pieniedzy - nie sądzę... Musieliby zwiekszyc dofinansowanie dla PR Krakow, lecz zła sytuacja ogólna wyklucza takie rozwiazanie - trzeba sie bac, by czegoś nie zabrali, bo na 'cos nowego' szans raczej nie widze :/


Cieszy prokolejowe podejscie Almanachu Muszynskiego Icon_smile Widac ze nie jestesmy jedynym srodowiskiem w regionie, widzacym swiat takimi oczami.
27-11-2011 22:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Burdzio Offline
Użytkownik

Liczba postów: 190
Dołączył: 16-06-2008
Skąd:
Post: #5
 
Mieliśmy już połączenie autobusowe Nowy Sącz - Liptovski Mikulas i jakiś tłumów nie woziło...

PKSem: 2009 - 15535 km, 2010 - 14231 km, 2011 - ~15000 km, 2012 - ~8000 km
28-11-2011 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #6
 
Bo generalnie podejscie jest takie, ze jak jechac na Slowacje, to tylko wlasnym autem. Niestety Icon_sad
28-11-2011 21:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dolmio Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 467
Dołączył: 23-05-2008
Skąd: NS/Kraków
Post: #7
 
Tak z ciekawości, ile czasu zająłby przejazd Koszyce - Kraków pociągiem, a ile samochodem?
29-11-2011 10:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MK_Rabka Offline
Użytkownik

Liczba postów: 792
Dołączył: 25-11-2009
Skąd: Kraków/Rabka-Zdrój
Post: #8
 
Dla EN57 Vmax=100 z 1 minutowymi postojami na każdym przystanku i bez krzyżowań odcinek Kraków - Pławiec
4:36.
Dla TLK EU07 z Vmax=120 i 3 minutowymi postojami na najważniejszych stacjach w/w (Kraków Gł. - Pławiec) odcinek w 3:43.

Symulacja nie obejmuje WOSów i krzyżowań.

Pozdrawiam!
Zdjęcia∫ ∫Filmy
29-11-2011 14:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Burdzio Offline
Użytkownik

Liczba postów: 190
Dołączył: 16-06-2008
Skąd:
Post: #9
 
Samochodem 2,5 - 3 godziny na tym odcinku. Kilka razy zdarzyło mi się jechać ze Słowakami z Bardejova do Krakowa na lotnisko PKSem z Krynicy, ale takie osoby jadące raz na jakiś czas przeciez tego pociagu nie zapełnią.

PKSem: 2009 - 15535 km, 2010 - 14231 km, 2011 - ~15000 km, 2012 - ~8000 km
29-11-2011 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #10
 
Mam dobra wiadomosc: od 1 czerwca wracaja pociagi z Krakowa do slowackiej Zyliny Icon_smile :

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rynek-kolejowy.pl/29096/Rozklad_jazdy_pociagow_miedzynarodowych_PR.htm">http://www.rynek-kolejowy.pl/29096/Rozk ... ych_PR.htm</a><!-- m -->
30-11-2011 18:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Muszyniak Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 243
Dołączył: 16-06-2008
Skąd:
Post: #11
 
No ale żeby przez N.Sącz i Muszynę coś międzynarodowego jechało Icon_smile
30-11-2011 22:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dolmio Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 467
Dołączył: 23-05-2008
Skąd: NS/Kraków
Post: #12
 
MK_Rabka napisał(a):Dla EN57 Vmax=100 z 1 minutowymi postojami na każdym przystanku i bez krzyżowań odcinek Kraków - Pławiec
4:36.
Dla TLK EU07 z Vmax=120 i 3 minutowymi postojami na najważniejszych stacjach w/w (Kraków Gł. - Pławiec) odcinek w 3:43.

Symulacja nie obejmuje WOSów i krzyżowań.
Takie wyliczenia to proszę sobie zostawić na lekcje matematyki w gimnazjum. Osobiście stawiam flaszkę komuś komu uda się wpisać pociąg Kraków - Plawec (lub Plawec - Kraków) w aktualny wykres ruchu na tym odcinku i uzyskać czas poniżej 7 godzin.
Cytat:Samochodem 2,5 - 3 godziny na tym odcinku.
I to by było tyle na ten temat.
02-12-2011 18:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
MK_Rabka Offline
Użytkownik

Liczba postów: 792
Dołączył: 25-11-2009
Skąd: Kraków/Rabka-Zdrój
Post: #13
 
Dolmio napisał(a):Takie wyliczenia to proszę sobie zostawić na lekcje matematyki w gimnazjum.
Nie liczyłem tego żadnym wzorem, tylko na podstawie wykresu biegu pociągu.
[Obrazek: wykres.jpg]
Mógłbym wstawić tam pozostałe pociągi i miałbym gotowe krzyżowania, ale z powodu bieżącego bałaganu na E30 jest to raczej niemożliwe, niemniej wydaje mi, że 7 h to czas przesadzony, skoro od nowego RJ Regio odc Krynica - Kraków pokonuje w (5:11 - 5:35)

Pozdrawiam!
Zdjęcia∫ ∫Filmy
02-12-2011 21:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dolmio Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 467
Dołączył: 23-05-2008
Skąd: NS/Kraków
Post: #14
 
No właśnie 5:35 do Krynicy, a Ty pisałeś o 4:36. Moim zdaniem zejście poniżej 7 godzin nie jest możliwe. Zresztą rozważania są i tak bez sensu, na tej trasie transport drogowy jest czasowo bezkonkurencyjny. Zamiast wymyślać kolejne połączenia do dotowania trzeba skupić się na tym aby zapewnić szybkie, konkurencyjne do transportu drogowego połączenia na głównych ciągach i sprawny transport aglomeracyjny.
03-12-2011 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lw Offline
Administrator

Liczba postów: 1,757
Dołączył: 19-05-2008
Skąd: Nowy Sącz
Post: #15
 
Dolmio napisał(a):Zamiast wymyślać kolejne połączenia do dotowania trzeba skupić się na tym aby zapewnić szybkie, konkurencyjne do transportu drogowego połączenia na głównych ciągach i sprawny transport aglomeracyjny.
Fajnie, tylko że w obecnych realiach likwidujemy rzekomo niepotrzebne połączenia nie dając nic w zamian - patrz przykład PR Kraków.
03-12-2011 22:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: