Odpowiedz 
Pojedziemy koleją do Tatralandii?
Autor Wiadomość
hds.147 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 797
Dołączył: 20-05-2008
Skąd: NSM
Post: #1
Pojedziemy koleją do Tatralandii?
Za GK: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglowna/476847,pojedziemy-koleja-do-tatralandii,id,t.html">http://www.gazetakrakowska.pl/stronaglo ... ,id,t.html</a><!-- m -->

Cytat:W Towarzystwie Miłośników Słowackiej Kolei w Starej Lubowli narodził się plan uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego Poprad - Stara Lubowla - Muszyna- Nowy Sącz - Kraków. Podobny pomysł forsują też członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół "Almanachu Muszyńskiego" w Muszynie. Teraz Słowacy lobbują za tym w swoim parlamencie i liczą, że podobne kroki podejmą ich polscy partnerzy.
- Uruchomienie takiego połączenia ma same zalety i jest zbieżne z polityką współpracy regionalnej finansowanej z unijnych funduszy - mówi Miroslaw Nowotny, członek słowackiego stowarzyszenia. - Chodzi nam głównie o rozwój turystyki i stworzenie nowych miejsc pacy, a także skrócenie przejazdu ze wschodniej Słowacji do Krakowa, zwłaszcza do portu lotniczego w Balicach, skąd lata wielu moich rodaków.
Lotnisko w Popradzie nie obsługuje połączeń lotniczych z Wielką Brytanią i Irlandią. Dlatego codziennie jeździ stamtąd autobus do Balic. - A moglibyśmy korzystać z wygodniejszego pociągu - dodaje Nowotny. - Kwestią do rozważenia jest bezpośrednie połączenie Poprad - Kraków lub też ewentualna przesiadka na stacji granicznej w Muszynie.
Ryszard Kruk, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół "Almanachu Muszyńskiego", przyznaje, że o tej sprawie dyskutowano już podczas niedawnego Forum Turystycznego Muszyna - Stara Lubowla. - Dwukrotnie startowaliśmy w programie funduszu szwajcarskiego i polskiego pod nazwą "Mecenas Małopolski" - mówi prezes Kruk. - Na razie bezskutecznie. Ale się nie poddajemy, bo gra jest warta świeczki. Fundusz szwajcarski w wysokości 6 mln euro ułatwiłby nam zrealizowanie wspólnych projektów turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem połączeń kolejowych. Z Polski nie kursuje żaden pociąg pasażerski w te rejony Słowacji, które nas interesują. Warto mocno naciskać na decydentów.
Nowy korytarz
Pomysł uruchomienia polsko-słowackiej kolei daje nowe możliwości w świetle przymiarek Unii Europejskiej do budowy linii kolejowej Kraków - Podłęże - Piekiełko - Muszyna. W grudniu spotkają się w tej sprawie w Starej Lubowli polscy i słowaccy samorządowcy i parlametnarzyści.

Moje wypowiedzi są moją prywatną opinią...
YouTube | Galeria | Fotoblog
27-11-2011 21:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pojedziemy koleją do Tatralandii? - hds.147 - 27-11-2011 21:53
[] - Exile - 27-11-2011, 22:30
[] - Lw - 27-11-2011, 22:32
[] - Pułtuś - 27-11-2011, 22:36
[] - Burdzio - 28-11-2011, 16:01
[] - Pułtuś - 28-11-2011, 21:59
[] - Dolmio - 29-11-2011, 10:23
[] - MK_Rabka - 29-11-2011, 14:08
[] - Burdzio - 29-11-2011, 14:27
[] - Pułtuś - 30-11-2011, 18:46
[] - Muszyniak - 30-11-2011, 22:33
[] - Dolmio - 02-12-2011, 18:01
[] - MK_Rabka - 02-12-2011, 21:12
[] - Dolmio - 03-12-2011, 16:37
[] - Lw - 03-12-2011, 22:52
[] - Pułtuś - 04-12-2011, 12:19
[] - Kryniczanin - 04-12-2011, 15:31
[] - Dolmio - 04-12-2011, 17:51
[] - Kryniczanin - 04-12-2011, 21:17
[] - Dolmio - 05-12-2011, 12:31

Skocz do: