![]() |
|
Małopolska nowa trasa PKP - Wersja do druku +- Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (http://www.nsmk.pl/forum) +-- Dział: News (/forumdisplay.php?fid=31) +--- Dział: Wieści z mediów... (/forumdisplay.php?fid=51) +--- Wątek: Małopolska nowa trasa PKP (/showthread.php?tid=3495) |
Małopolska nowa trasa PKP - dróżnik_PLK - 25-01-2012 08:57 Nowy projekt komunikacyjny PKP PLK w Małopolsce robi wrażenie. W godzinę z Nowego Sącza do Krakowa - to byłaby zmiana wręcz rewolucyjna. Jest na nią szansa, jeśli uda się ruszyć z budową nowej linii kolejowej Podłęże - Piekiełko i modernizacją istniejącego szlaku Nowy Sącz - Muszyna. mała mapka inwestycji / Fot. scan z materiałów PLKJak informują „Polskie Linie Kolejowe” zarządca infrastruktury PKP, przygotowano już dwa projekty nowej inwestycji drogi kolejowej w Małopolsce. Ma ona łączyć atrakcyjne uzdrowiskowe miejscowości, jak też skrócić czas jazdy pociągów przez Muszynę na Słowację oraz do Zakopanego. W listopadzie 2011 roku przedstawiciele PKP i Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej omawiali w Nowym Sączu kolejne szczegóły tego projektu. Zadaniem będzie nie tylko skrócić czas przejazdu pociągów osobowych i towarowych, ale też po zakończeniu inwestycji zaoszczędzić na drogim paliwie. Szacuje się, że cała inwestycja będzie kosztować około 6 miliardów złotych. Część środków ma pochodzić z „Funduszy Unii Europejskiej”. Nowa trasa kolejowa będzie wynosiła 57 km. Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2014 - 2020. Trasa będzie przebiegać z Krakowa Głównego, przez węzłową stację kolejową w Podłężu, a następnie koło miejscowości Szczyrzyce do miejscowości Piekiełko koło Limanowej. Następnie od stacji w Piekiełku nastąpi rozjazd przez Rabkę Zdrój, Mszanę Dolną do Chabówki i dalej do Zakopanego bez zbędnego dwukrotnego zmieniania kierunku jazdy pociągów w Suchej Beskidzkiej i Chabówce. Kolejny rozjazd nastąpi ze stacji PKP Piekiełko. Pociągi przez Limanową pojadą do Muszyny i tam nastąpi rozjazd do Krynicy Zdroju oraz w kierunku granicy polskiej i dalej na Słowację, Węgry oraz do Austrii. Już 60 eurodeputowanych między innymi z Polski, Węgier, Słowacji i Rumunii podpisało się pod wspólną deklaracją wspierającą tę inwestycję w Parlamencie Europejskim. W projektowanej inwestycji jest też modernizacja już istniejącej, ale zaniedbanej trasy kolejowej: Chabówka - Mszana Dolna - Tymbark - Limanowa - Nowy Sącz. Na tej trasie do niedawna kursowały stale pociągi dowożące mieszkańców i turystów do tych atrakcyjnych regionów oraz do pracy i szkół. Planowana inwestycja kolejowa da zatrudnienie ponad tysiącom osób o różnych specjalnościach przy budowie, a potem przy eksploatacji. Najważniejsze, że zaktywizuje gospodarczo miejscowości leżące na tej nowej trasie kolejowej. Jest też drugi mniej realny projekt, aby przebiegała ze stacji Wieliczka przez Myślenice i Mszanę Dolną do Chabówki. Ten projekt jest jednak mało realny do wykonania z uwagi na większe koszty i przeszkody inżynieryjne. Źródło: Wiadomości24.pl - Exile - 25-01-2012 11:51 dróżnik_PLK napisał(a):Jest też drugi mniej realny projekt,A to niby pierwszy jest bardziej realny? - Pułtuś - 25-01-2012 16:16 Nie ma co zawracać sobie głowy takimi bzurami. Bla bla bla, było.pl, media musza o czyms pisac. Kolejny malo realistyczny artykuł. Coz znaczą słowa w dzisiejszych czasach? Jeżeli okłamał nas Grabarczyk , obiecujac dzienną TLKę do Warszawy , a to była błahostka, to ileż mniej realna jest budowa Piekiełka? Jezeli PLK obiecala, ze po remoncie linii 96 pociagi do Tarnowa pojada 15 minut szybciej, a jezdza jeszcze dluzej, to jak to sie ma do planow budowy calkowicie nowej linii kolejowej? Czy tym panom ktokolwiek jeszcze wierzy? Re: Małopolska nowa trasa PKP - Dolmio - 25-01-2012 18:11 dróżnik_PLK napisał(a):Planowana inwestycja kolejowa da zatrudnienie ponad tysiącom osób o różnych specjalnościach przy budowie, a potem przy eksploatacji.Brawura językowa redaktora doprawdy poraża... - Lw - 30-01-2012 20:14 He, he tymczasem: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.sadeczanin.info/aktualnosci-gospodarka/art/30364">http://www.sadeczanin.info/aktualnosci- ... /art/30364</a><!-- m --> - MK_Rabka - 30-01-2012 20:18 Niech wreszcie odważą się powiedzieć "NIE BĘDZIE PIEKIEŁKA", bo momentami to potrafią nadzieje narobić. - pysi - 13-02-2012 17:27 MK_Rabka napisał(a):Niech wreszcie odważą się powiedzieć "NIE BĘDZIE PIEKIEŁKA", bo momentami to potrafią nadzieje narobić. Chyba nie wierzyłeś, że tą linie kiedykolwiek zrobią? - MK_Rabka - 13-02-2012 22:15 A wiesz, że wierzyłem, kilka lat temu to jeszcze wyglądało sensownie, ba nawet w zeszłym gdy wpisali to w korytarz TEN-T (?) to człowiek się ucieszył. Bądź co bądź w tej całej goryczy człowiek szuka każdego promyka nadziei na reaktywację naszej kolei |