Odpowiedz 
Z Gorlic Zagórzan do Biecza Perłą Małopolski
Autor Wiadomość
pp Offline
Użytkownik

Liczba postów: 147
Dołączył: 26-01-2010
Skąd:
Post: #1
Z Gorlic Zagórzan do Biecza Perłą Małopolski
Dawno, dawno temu... Tak, to już ponad pół roku temu. Czas biegnie, a ja cały czas myślę o tym, żeby napisać kilka słów w ramach subiektywnej mini-relacji z odcinka Gorlice Zagórzany - Biecz.

Pogoda tego dnia była kiepska: zimna i deszczowa. Dzieci nudziły się w domu, więc małżonka bez oporów zgodziła się, abym im zorganizował jakąś atrakcyjną wyprawę. No i zapakowałem moją ekipę do samochodu i pojechaliśmy do stacji kolejowej Gorlice Zagórzany. Byliśmy kilka minut przed 12. Na peronie już spory tłumek zainteresowanych. Ostatni raz można było na tej stacji widzieć parowóz bodaj w 1992 roku, a regularny ruch pociągów pasażerskich zawieszono w 2006 roku, zatem stan posuchy trwał od dawna. Ten marazm został ożywiony w lipcu przejazdem ET21 ze składem pasażerskim. Już wtedy ciekawscy opowiadali, że za dwa miesiące ma przyjechać w gorlickie prawdziwy parowóz.

Skład z dawną rybnicką 42 wjechał rozkładowo o 12.12 na stację. Od razu ruszyłem z moimi chłopakami do mechaników z grzecznym pytaniem "czy można wejść do panów?". Po twierdzącej odpowiedzi weszliśmy, chwilę porozmawialiśmy w miłej atmosferze. Panowie byli zaskoczeni, że pamiętam tą maszynę właśnie z Rybnika. Za nami potem wchodzili kolejni ciekawscy, i mali i duzi. A mechanicy wykazywali się naprawdę dużą kulturą i cierpliwością wobec tłumu chętnych do zobaczenia jak to wygląda parowóz od środka.

Na peronie tłum ludzi, żołnierze, damy z epoki, nawet burmistrz z małżonką. Po tym rozpoczęliśmy wędrówkę po wagonach, a przy okazji dowiedziałem się, że za 10 zł można podjechać do Biecza. Zapłaciłem kierownikowi, mile zaskoczony, że dzieci jadą za darmo. No i pojechaliśmy. Po drodze też widać było zaskoczonych widokiem parowozu, niektórzy na szybko fotografowali, inni machali.

W Bieczu również tłum ludzi. Burmistrz przygotował powitanie dla podróżnych, zapewniono transport na Rynek i do bieckich muzeów. A my po krótkim pobycie w Bieczu pojechaliśmy do Zagórzan autobusem i potem do domu samochodem. Niestety, aura nie sprzyjała dłuższemu wypadowi. Ale sądzę, że w tym roku będziemy chcieli skorzystać z takiego przejazdu.

Zainteresowanie mieszkańców było duże. Bardzo dobre było nastawienie władz Gorlic i Biecza, co w poprzednich kadencjach było zupełnie niewidoczne. Teraz kolej w Gorlicach zaistniała "politycznie" i stała się bardziej widoczna. Sądzę że spora w tym zasługa obecnego burmistrza Biecza, człowieka bardzo kontaktowego, pomysłowego i otwartego na takie inicjatywy. W tym roku widzę że obudziły się także władze Gorlic. Dobrze, jest postęp.

O całej imprezie informowały gorlickie portale:
http://halogorlice.info/miasto/item/636-...agorzanach
http://www.gorlice24.pl/4,6655,Garsc_inf...Biecza.htm

Także TV Gorlice przedstawiła bardzo interesujący materiał z tej imprezy:
http://gorlice.tv/3959-pociag-retro-zawi...iecza.html

Tutaj jednak muszę nieco dziegciu dołożyć. Mianowicie, czemu nikt z organizatorów nie wspomniał o takim miejscu, jak Skansen w Chabówce?! Przecież bez niego cała impreza by się chyba nie odbyła. Skąd przeciętny zjadacz chleba ma się dowiedzieć, że jest takie miejsce, że można tam pojechać, że tam też kursują pociągi retro, itp. No skąd? Czy to naprawdę ujma na honorze organizatorów, jeśli kilka słów powiecie na ten temat? Chyba że mówiliście - a nie ujęto tego w tym materiale filmowym. Wtedy zwracam honor.

Podsumowując: Cieszą dwa przejazdy zaplanowane na ten rok. Cieszy wjazd do Gorlic. Sądzę, że przy obecnych władzach samorządowych i lepszym nastawieniu do tematyki kolejowej, projekt będzie się rozwijał. Zatem, czekamy na majówkę.
04-04-2016 09:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pp Offline
Użytkownik

Liczba postów: 147
Dołączył: 26-01-2010
Skąd:
Post: #2
RE: Z Gorlic Zagórzan do Biecza Perłą Małopolski
Tym razem z powodów rodzinno-organizacyjnych 3 maja nie mogłem się przejechać pociągiem w Gorlicach, ale byłem choć na stacji. Wrażenia bardzo pozytywne, ludzi tłum, zainteresowanie ogromne wśród małych i dużych.

Gorlice TV w relacji z Dni Gorlic też umieściła materiał kolejowy (od minuty 7:40 do 10:10), NSMK prezentuje Kamil:
http://gorlice.tv/4388-dni-gorlic-2016-relacja.html


Gratuluję świetnej imprezy, ożywienia gorlickich torów i powrotu, dzięki Wam, tematów kolejowych do świadomości wielu ludzi na tym terenie. A co do szczegółów, to na stronie Marcina Kreissa jest sporo zdjęć i filmów:
https://www.facebook.com/reaktywacja.poc...ce.Krakow/

Mam nadzieję że we wrześniu sukces imprezy będzie powtórzony.
10-05-2016 07:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: