Odpowiedz 
Komunikacyjna rewolucja w Krakowie
Autor Wiadomość
hds.147 Offline
Użytkownik

Liczba postów: 797
Dołączył: 20-05-2008
Skąd: NSM
Post: #1
Komunikacyjna rewolucja w Krakowie
Wieści ze "slabo skomunikowanego" Krakowa.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/509727,komunikacyjna-rewolucja-w-krakowie,id,t.html">http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 ... ,id,t.html</a><!-- m -->

Cytat:W ciągu najbliższych trzech lat z Krakowa będziemy mogli wyruszyć w podróż ultranowoczesnymi pociągami lub polecieć w ponad 70 różnych kierunkach. O komunikacyjnej rewolucji piszą A.Maciejowski i P.Rąpalski

Nasze miasto jest dość słabo skomunikowane z innymi Polskimi i zagranicznymi "city". Jakość kolei kuleje a większość dróg "wylotowych" przypomina wiejskie alejki. Zaś na pytanie o autostrady w naszym rejonie większość kierowców odpowiada - a mamy coś takiego? Na szczęście, jak zapewniają kolejarze, drogowcy i politycy już w najbliższych latach sytuacja ma się diametralnie poprawić.

Za grosze po Europie
Urszula Podraza, rzeczniczka Portu Lotniczego Balice zapewnia, że już w lecie z Krakowa będzie można polecieć w aż 70 różnych kierunkach.

- Pojawią się nowe połączenia do takich miejsc jak Moskwa(Rosja), Lwów (Ukraina), Reykjavik (Islandia), Pafos (Cypr), Billund (Dania), Majorka, Budapeszt (Węgry), Dusseldorf (Niemcy), Sztokholm(Szwecja), czy Barcelona (Hiszpania). Dodatkowo linią OLT Express z Krakowa od 16 kwietnia będzie można trzy razy dziennie latać do Poznania i Wrocławia, a od 6 maja dwa razy dziennie do Gdańska. Sprzedaż biletów (w cenie od 99 zł) ruszyła wczoraj o godz. 18.

Bardzo wolna kolej

Powoli "nowe" idzie również na kolei. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe modernizują najważniejsze linie wybiegające z Krakowa. Modernizacja trasy Kraków - Rzeszów (kosztować będzie ok. 4 mld złotych) ma zakończyć się już w 2014 r. Wykonane roboty pozwolą na skrócenie czasu jazdy między tymi miastami o około 70 minut, w porównaniu z czasem przejazdu sprzed rozpoczęcia prac. Spod Wawelu do stolicy Podkarpacia dojedziemy więc w nieco ponad godzine (obecnie podróż trwa ponad 3 godziny). W tym przypadku po modernizacji prędkość pociągów będzie mogła wzrosnąć do 160km/h.

Kolejna trasa, która właśnie jest modernizowana, łączy Kraków z Katowicami. Zaplanowane prace pozwolą pociągom pasażerskim pojechać z prędkością 160km/h. Czas przejazdu między tymi miastami skróci się o 42 minuty i wyniesie ok. 2 godz. - Roboty warte około 1 mld 300 mln złotych planujemy skończyć w połowie 2014 roku - przyznaje Maciej Dutkiewicz rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji Polskich Linii Kolejowych.

Roboty trwają również na Centralnej Magistrali Kolejowej przez którą przejeżdżają pociągi jadące z Krakowa do Warszawy. - Zmodernizowaliśmy już mosty i przepusty, które pozwolą pociągom w przyszłości osiągać prędkość 200 km/h lub wyższą - tłumaczy Dutkiewicz.

Dodatkowo już w 2014 roku pasażerowie m.in. z Krakowa będą mogli podróżować supernowoczesnymi pociągami Pendolino. 20 takich składów za 665 milionów euro zamówiła spółka PKP InterCity. Pociągi mają kursować na trasach: Warszawa - Gdańsk - Gdynia, Warszawa - Kraków, Warszawa - Katowice. Odcinek pomiędzy Warszawą a Gdańskiem będą pokonywały w 2,5 godziny, a pomiędzy Warszawą a Krakowem w nieco ponad 2 godziny.

Co z drogami?

Kraków w ostatnich latach skupił się na budowie linii tramwajowych, co niezaprzeczalnie usprawnia ruch wewnątrz miasta, ale już wyjazd z niego to ciągle zmora kierowców. Korki na al. 29 listopada, która prowadzi w kierunku stolicy są chlebem powszednim. Od lat mówi się o jej przebudowie i poszerzeniu, ale słowa nie wyasfaltują kolejnych pasów ruchu. Na inwestycje trzeba ok. 200 mln zł. Budowę planuje się dopiero na lata 2018-2020.

Tymczasem starą drogą do miasta wjeżdżają ciężarówki, bo północna obwodnica ciągle pozostaje mrzonką. Gmina dorzuca "grosze" do opracowania dokumentów, ale ciężar budowy spadł na instytucje rządowe. Te jednak nie są chętne do pomocy.
Ale co tu mówić o IV obwodnicy, skoro nie domknięta jest jeszcze III. Kolejni ministrowie obiecywali dokończenia trasy S7, która połączyłaby autostradę A4 z Nową Hutą i pozwoliła bez wjeżdżania do miasta uciec kierowcom na północ. Tymczasem krakowski odcinek inwestycji zrobiony jest w 1/3. Rząd skąpi ok miliarda złotych na pociągnięcie szarej nitki dalej.

Na remont czeka Igołomska biegnąca wzdłuż południowych murów kombinatu. Inwestycja kosztuje aż 300 mln zł. Planowana jest na lata 2015-2019. Ma przyspieszyć dzięki nowym środkom unijnym, które mają się pojawić od 2014 roku. Lepiej wygląda wyjazd z Krakowa w kierunku południowym, choć na Zakopiance też często ślimaczą się auta i północno-zachodnim, gdzie oddano o użytku trójpoziomowe rondo Ofiar Katynia. Na tym kierunku przygotowywana jest również budową trasy Balickiej, czyli ulicy im. gen. Wittek.

Moje wypowiedzi są moją prywatną opinią...
YouTube | Galeria | Fotoblog
19-02-2012 12:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #2
 
Cytat:Kolejna trasa, która właśnie jest modernizowana, łączy Kraków z Katowicami. Zaplanowane prace pozwolą pociągom pasażerskim pojechać z prędkością 160km/h. Czas przejazdu między tymi miastami skróci się o 42 minuty i wyniesie ok. 2 godz.


To błąd czy jakiś perfidny żart ? Po modernizacji na Vmax=160 77 kilometrowa trasa z Katowic do Krakowa w 2 godziny ? Icon_biggrin W sumie - nie zdziwiłoby mnie to, Stalexport nie lubi konkurencji Icon_cool

Jeszcze troche i z Katowic do KRakowa to samoloty beda latac.
19-02-2012 12:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: