Cytat:[center]PR pozbędą się 76 lokomotyw spalinowych[/center]
- W najbliższym czasie zamierzamy zredukować park naszych lokomotyw spalinowych o 76 sztuk - poinformował członek zarządu Przewozów Regionalnych Robert Nowakowski podczas konferencji "Perspektywy rynku lokomotyw w Polsce", zorganizowanej przez "Rynek Kolejowy". Jak podał, obecnie 78 lokomotyw spalinowych PR nie posiada ważnych świadectw sprawności technicznej.
Przewozy Regionalne eksploatują 135 lokomotyw spalinowych, których średni wiek wynosi 34,8 lat. Przewoźnik wykorzystuje 28 lokomotyw SM42 (średni wiek 40,5 lat), 40 sztuk SU42 (średni wiek - 35,6 lat), 51 SU45 (średni wiek - 37,4 lat), 13 SP32 (średni wiek - 22,1 lat) oraz 3 lokomotywy manewrowe SM04 (o średnim wieku 4,8 lat).
- Park lokomotyw spalinowych jest przestarzały i w znacznym stopniu wyeksploatowany. Dlatego planujemy zredukować nadmiar pojazdów - podkreślił Nowakowski. - Dla celów eksploatacyjnych spółka zamierza eksploatować lokomotywy SP32, SU42 oraz część lokomotyw manewrowych - stwierdził.
Członek zarządu Przewozów Regionalnych określił także zapotrzebowanie na lokomotywy elektryczne, jakie wykazuje przewoźnik w związku z połączeniami uruchamianymi w rj 2010/2011 na 35 pojazdów. Na mocy umowy PKP Cargo udostępnia PR 33 lokomotywy elektryczne ET22, obsługiwane przez drużyny trakcyjne samorządowego przewoźnika. Przewozy Regionalne korzystają także z lokomotyw PKP Intercity, udostępnianych do obsługi pociągów na trasie Terespol - Brześć oraz maszyn CD - na trasie Międzylesie - Kłodzko.
Źródłó: Rynek Kolejowy, 11 marca 2011 ( <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rynek-kolejowy.pl/22510/PR_pozbeda_sie_76_lokomotyw_spalinowych.htm">http://www.rynek-kolejowy.pl/22510/PR_p ... nowych.htm</a><!-- m --> )
PS: To oznacza, że pójdą pod palnik SU45 i SM42, bo liczba by się zgadzała. Już czekam na ogłoszenie przetargu. :?