Odpowiedz 
Czyżby koniec Przewozów Regionalnych....
Autor Wiadomość
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #1
Czyżby koniec Przewozów Regionalnych....
Cytat:Komornik w Przewozach Regionalnych

Komornik, działając na zlecenie wierzyciela - PKP Intercity - zablokował dziś konta spółki PKP Przewozy Regionalne. Zadłużenie samorządowych Przewozów Regionalnych względem PKP Intercity narastało od wiosny 2009 r. Dziś suma przeterminowanych zobowiązań samorządowego przewoźnika to ponad 100 mln złotych.

Zarząd Intercity wielokrotnie występował z propozycją polubownego załatwienia sprawy, niestety bez rezultatu. PKP Intercity skierowało sprawę do sądu i wygrało

Zadłużenie PKP Przewozy Regionalne względem PKP Intercity jest przede wszystkim wynikiem nie wywiązywania się samorządowego przewoźnika z umowy o wzajemnym świadczeniu usług sprzedaży biletów. Dzięki tej umowie podróżni mogą w kasie Przewozów Regionalnych kupić bilet na pociąg PKP Intercity i odwrotnie. To wygodne dla pasażerów rozwiązanie stało się jednak przyczyną sporu pomiędzy przewoźnikami. Problem w tym, że Przewozy Regionalne sprzedawały w swoich kasach bilety na pociągi Intercity, ale nie odprowadzały spółce Intercity należności. Taki stan rzeczy utrzymywał się od wiosny 2009 r. Próby polubownego rozwiązania sprawy nie przyniosły żadnych efektów, dlatego PKP Intercity w dniu 18 września br. złożyło pozew do sądu. Siedem dni później Sąd Okręgowy dla Warszawy - Pragi, X Wydział gospodarczy, uznał roszczenia PKP Intercity i wydał nakaz zobowiązujący PKP Przewozy Regionalne do zapłaty 89 mln złotych. Obecnie Intercity prowadzi działania mające zabezpieczyć płatność tych należności.

W dniu 12 października komornik zablokował konta Przewozów Regionalnych ponieważ istniało zasadne podejrzenie, że przewoźnik samorządowy będzie unikał stosowania się do nakazu sądowego. Obecnie przed sądem toczy się odrębne postępowanie, którego stronami są PKP Przewozy Regionalne i Intercity. Suma nieuregulowanych przez Przewozy Regionalne zobowiązań względem PKP Intercity znacznie przekracza kwotę 89 mln złotych.

Cytat:Furgalski: PKP PR toną!

Sytuacja w PKP Przewozy Regionalne jest dramatyczna. Komornik zajął wszystkie konta. Spółka jest winna 360 mln zł. swoim kontrahentom, przede wszystkim PKP Intercity ok. 120 mln zł. i PKP PLK 60 mln zł., ale także pozostałym firmom usługowo – dostawczym, z którymi nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich należności. Takie stan rzeczy raczej się nie zmieni. Przeciwnie, zatory płatnicze będą się pogłębiać - twierdzi Adrian Furgalski, dyrektor w ZDG TOR.

PKP Intercity korzysta rzecz jasna z instrumentów przysługujących każdemu podmiotowi gospodarczemu, który chce odzyskać swoje należności. Szkoda jednak, że mamy do czynienia z odrzuceniem przez Intercity propozycji podpisania porozumienia o spłaceniu zadłużenia na raty. Może być do odebrane – choć mam nadzieję, że tak nie jest - jako kara za uruchomienie pociągów interRegio.

Zadziwiający jest brak jakiejkolwiek reakcji, prób pomocy i mediacji ze strony Ministerstwa Infrastruktury, a nie ma co się oszukiwać, że mamy do czynienia w dużej mierze z ujawnianiem się negatywnych konsekwencji przygotowanej na kolanie „reformy” z 2008 r.

O wiele poważniejsze skutki mieć będzie, coraz bardziej realna zapowiedź wypowiedzenia przez spółki z Grupy PKP SA ugody restrukturyzacyjnej z 2004 r. Oznaczać to będzie powstanie po stronie PKP PR długu w wysokości 1,7 mld zł. Ciekawe jak ten dług zostanie wytłumaczony podatnikom, którzy dopiero co złożyli się na ustawowe oddłużenie PKP PR na kwotę 2,16 mld zł?

Taki scenariusz oznacza w praktyce zaprzestanie działalności przez PKP PR. Ponadto, dosyć nieoczekiwanie, wg naszych prawników, w konsekwencji przekazania w ub. roku połączeń międzywojewódzkich do Intercity, spółka ta może zostać zobowiązana solidarnie do spłaty ok. 40% długu, co odpowiada proporcji majątku wniesionego do spółki.

Zródło: <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.rynek.kolejowy.pl">www.rynek.kolejowy.pl</a><!-- w -->
13-10-2009 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Janosik Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 207
Dołączył: 23-05-2008
Skąd:
Post: #2
 
No cóz takie są skutki reform specjalistów z PO...
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że PR mówiło, że pośpiechy sa dla nich źródłem zysku, a IC mówi, że pośpiechy przynoszą straty...?
Oby tylko jakoś PR się utrzymało.
Na jakąś państwową pomoc dla PRów raczej nie ma co liczyć, bo nie dość, że rząd nie jest tym zainteresowany to jeszcze skoro kasy brakuje na paliwo do radiowozów i na obsługe chorych w szpitalach to skąd się wezmą dla kolei?
Mam nadzieje, że PR i IC jakoś dojdą do kompromisu, oby tylko nie oznaczało to wycięcie InterRegio
13-10-2009 15:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #3
 
Janosik napisał(a):Mam nadzieje, że PR i IC jakoś dojdą do kompromisu, oby tylko nie oznaczało to wycięcie InterRegio

Obawiam się, że wkroczenie komornika na konta PR to własnie "kara" IC za uruchomienie interREGIO...
13-10-2009 15:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Janosik Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 207
Dołączył: 23-05-2008
Skąd:
Post: #4
 
dyż. ruchu pkpic napisał(a):
Janosik napisał(a):Mam nadzieje, że PR i IC jakoś dojdą do kompromisu, oby tylko nie oznaczało to wycięcie InterRegio

Obawiam się, że wkroczenie komornika na konta PR to własnie "kara" IC za uruchomienie interREGIO...

No jest to wielce prawdopodobne...
Szkoda, ze polacy nie mają prawa posiadać tanich przewozów kolejowych Icon_sad
13-10-2009 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kolejoman5 Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 659
Dołączył: 22-05-2008
Skąd:
Post: #5
 
PR zalegają z płatnościami wobec IC, a jednocześnie uruchamiają połączenia typu IR to coś tu jest nie tak. Można nawet przypuszczać, że te połączenia są uruchamiane za pieniądze IC. Dlatego najważniejsza sprawa to całkowite oddłużenie PR.
Oczywiście jestem za produktami typu IR, pod warunkiem jak wspomniałem oddłużenia PR.
Uruchomienie IR przyczyniło się między innymi do wprowadzenie przez IC tanich biletów w relacjach Kraków- Warszawa-Kraków (19 zł) i Kraków/Zakopane/Krynica/Przemyśl - Warszawa/Gdynia za 29 zł. Podobna sytuacja miała miejsce, gdy Koleje Mazowieckie uruchomiły pociąg "Słoneczny" z W-wy Zachodniej do Gdyni. IC wprowadziło wtedy ofertę promocyjną pod nazwą Bikini (oferta sezonowa) na pociąg IC Neptun,również w innych rejonach na pociągi bodajże TLK Fregata (Wrocław-Kołobrzeg-Wrocław) i TLK Wolin (Poznań-Świnoujście-Poznań).
13-10-2009 16:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #6
 
kolejoman5 napisał(a):PR zalegają z płatnościami wobec IC, a jednocześnie uruchamiają połączenia typu IR to coś tu jest nie tak. Można nawet przypuszczać, że te połączenia są uruchamiane za pieniądze IC.

Jasne, ale o zaległosciach IC wobec PR to już nikt nie napisze?? Ludzie, poprostu IC nie może zniesc tego, że pojawiła się konkurencja na ich poletku, i stosuje każdy chwyt aby się go pozbyć... A nikt nie pamięta, że te spółki pochodza z jednego wielkiego molocha zwanego PKP i zamiast kłucić się i konkurować ze soba, to powinny scisle współpracować i poprawiać ofertę dla pasażerów..
Przykład?? DB Cargo w ostatnim czasie wyszło na minus, więc DB Regio (czy jakos tak sie to nazywa) szykuje podwyżki biletów, żeby pomóc załatać dziurę w DB Cargo.. Da sie??
13-10-2009 16:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kolejoman5 Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 659
Dołączył: 22-05-2008
Skąd:
Post: #7
 
dyż. ruchu pkpic napisał(a):Jasne, ale o zaległosciach IC wobec PR to już nikt nie napisze?? Ludzie, poprostu IC nie może zniesc tego, że pojawiła się konkurencja na ich poletku, i
IC zalega PR na kwotę około 25 mln zł, a suma zobowiązań PR wobec IC wynosi 125 mln zł, stąd napisałem tylko o zobowiązaniach PR->IC.
dyż. ruchu pkpic napisał(a):Przykład?? DB Cargo w ostatnim czasie wyszło na minus, więc DB Regio (czy jakos tak sie to nazywa) szykuje podwyżki biletów, żeby pomóc załatać dziurę w DB Cargo.. Da sie??
Subsydiowanie skrośne.
dyż. ruchu pkpic napisał(a):i zamiast kłócić się i konkurować ze soba, to powinny scisle współpracować i poprawiać ofertę dla pasażerów..
Otóż to.
13-10-2009 16:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #8
 
kolejoman5 napisał(a):IC zalega PR na kwotę około 25 mln zł, a suma zobowiązań PR wobec IC wynosi 125 mln zł, stąd napisałem tylko o zobowiązaniach PR->IC.

Te 25 mln zł to dług za same bilety... A co z wynajmem wagonów, rewidentów, zapowiedzi na dworcach??
13-10-2009 16:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #9
 
dyż. ruchu pkpic napisał(a):Obawiam się, że wkroczenie komornika na konta PR to własnie "kara" IC za uruchomienie interREGIO...


No teraz to mnie wkurzyles Icon_rolleyes ta kasa sie spółce IC po prostu nalezy, bo to sa ICH pieniadze. Może Cie spoleczka wkurzac, mnie tez wkurza. Ale nie przeginaj... :?
13-10-2009 16:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #10
 
Pułtuś napisał(a):No teraz to mnie wkurzyles Icon_rolleyes ta kasa sie spółce IC po prostu nalezy, bo to sa ICH pieniadze. Może Cie spoleczka wkurzac, mnie tez wkurza. Ale nie przeginaj... :?
Wcale nie mówie, że ta kasa się im nie należy.. Poprostu wybrali sobie nieodpowiedni sposób na odzyskanie jej...
13-10-2009 16:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pułtuś Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,497
Dołączył: 21-05-2008
Skąd:
Post: #11
 
A jaki moment byłby odpowiedni wg Ciebie? :shock:
13-10-2009 18:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pkpic Offline
Użytkownik

Liczba postów: 527
Dołączył: 20-05-2008
Skąd:
Post: #12
 
Pułtuś napisał(a):A jaki moment byłby odpowiedni wg Ciebie? :shock:

A nie można tego ratami zrobić??
13-10-2009 18:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kolejoman5 Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 659
Dołączył: 22-05-2008
Skąd:
Post: #13
 
STANOWISKO PR W SPRAWIE ZABLOKOWANIA KONT SPÓŁKI:

[i]Obecna sytuacja spółki PKP Przewozy Regionalne jest wynikiem przeprowadzenia restrukturyzacji zgodnie z założeniami Strategii rządowej dla transportu kolejowego do roku 2013. Już w trakcie dyskusji nad kolejnymi projektami strategii, w PKP PR podkreślano, że podział firmy doprowadzi do załamania jej finansów. Niestety, wbrew tym sygnałom zmiany przeprowadzono.

W efekcie przekazania Oddziału Przewozy Międzywojewódzkie (OPM), PKP PR utraciła przychody z przewozów międzywojewódzkich w kwocie ponad 850 mln zł rocznie, natomiast nie pozbyła się znacznej części kosztów działalności bieżącej związanych z tymi przewozami. Powodem opisanej sytuacji było przeprowadzenie w 2008 r. procesów restrukturyzacyjnych w oparciu o nieprawidłowe prognozy ekonomiczne przygotowane przez Grupę PKP. W wyniku tych działań znacznie pogorszyła się efektywność gospodarcza spółki PKP Przewozy Regionalne. W ich następstwie zadłużenie w momencie przekazania udziałów spółki samorządom kształtowało się na poziomie 360 mln zł. Praktycznie, z chwilą przekazania (OPM) do PKP Intercity, spółka zaprzestała bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Obecnie jedyną drogą dla spółki jest przeprowadzenie możliwie najszybszej restrukturyzacji nadmiernych zasobów. Eksperci oceniają, że w praktyce czas trwania takiej restrukturyzacji to dwa lata. W chwili obecnej spółka rozważa podjęcie kroków prawnych zmierzających do uzyskania odszkodowania w związ
ku z doprowadzeniem jej do niewypłacalności przez poprzedniego właściciela - PKP SA. [/i]

<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.rynek-kolejowy.pl">www.rynek-kolejowy.pl</a><!-- w -->
13-10-2009 19:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ŻAQ Offline
Użytkownik

Liczba postów: 226
Dołączył: 22-05-2009
Skąd:
Post: #14
 
Czytam Was i leje ze śmiechu. Ile tu ekonomistów i prawników Icon_smile
15-10-2009 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Elektrowóz Offline
Członek NSMK

Liczba postów: 1,521
Dołączył: 19-05-2008
Skąd: CT Południowy
Post: #15
 
Dyspozytor napisał(a):Ile tu ekonomistów i prawników Icon_smile
Zakładamy kancelarie... Icon_mrgreen
16-10-2009 10:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: