![]() |
|
Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - Wersja do druku +- Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (http://www.nsmk.pl/forum) +-- Dział: News (/forumdisplay.php?fid=31) +--- Dział: Wieści z mediów... (/forumdisplay.php?fid=51) +--- Wątek: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko (/showthread.php?tid=3944) |
Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - MK_Rabka - 29-04-2013 19:11 Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko Sławomir Nowak w komentarzu dotyczącym projektu budowy linii (Kraków) Podłęże – Piekiełko określił go jako „piekielnie” drogi. Jego zdaniem w planach na lata 2014 – 2020 zostaną uwzględnione projekty istotne z punktu widzenia całości sieci. Jakie są szansę na budowę tej linii? Wybudowanie linii kolejowej Podłęże – Piekiełko przyczyniłoby się do skrócenia czasu jazdy pociągów pomiędzy Krakowem a Zakopanem, Nowym Sączem i Krynicą. Nowy odcinek torów w Małopolsce poprawiłby również dostępność Polski do portów Morza Czarnego. Projekt ten zakłada również modernizację przeznaczonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe do wyłączenia z eksploatacji linii Nowy Sącz – Chabówka. Za drogo? Z wypowiedzi Sławomira Nowaka, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej może wynikać, iż w pracach nad listą projektów finansowanych z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej 2014 – 2020, będą wybierane tylko te projekty, które są ważne z punktu widzenia budowy całości sieci kolejowej oraz natężenia ruchu czy potoków pasażerskich. – Projekt jest kontrowersyjny i bardzo kosztowny. Cały czas prowadzimy analizy nad zasadnością inwestycji, a przede wszystkim nad naszymi możliwościami finansowymi. Jesteśmy w tej trudnej sytuacji, bo mając ograniczone zdolności finansowe, taką a nie inną kopertę finansową na lata 2014 – 2020, pewna ilość projektów drogowych i kolejowych będzie mogła zostać zrealizowana, a my musimy wybrać co jest istotniejsze z punktu widzenia budowania całości sieci, natężenia ruchu. Proszę nam dać jeszcze trochę czasu na pracę nad tym – powiedział "Rynkowi Kolejowemu" Sławomir Nowak dodając, że ten projekt jest „piekielnie” drogi. Aktualizacja studium wykonalności W połowie stycznia 2013r. PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały najkorzystniejszą ofertę w przetargu pod nazwą: Aktualizacja studium wykonalności dla zadania: „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz” w ramach projektu „Budowa nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja odcinka linii kolejowej Nowy Sącz – Muszyna – granica państwa i Chabówka – Nowy Sącz”. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez konsorcjum Earnst&Young., WS – Atkins i Wierzbowski Eversheds. na kwotę ponad 4,8 mln zł. Według PKP Polskich Linii Kolejowych oferta ta uzyskała największą ilość punktów i została uznana za najkorzystniejszą na podstawie jedynego kryterium oceny, którym była cena. Więcej o sprawie tutaj. Małopolska wspiera projekt Pod koniec stycznia 2013r. po ogłoszeniu wyników przetargu poprosiliśmy województwo małopolskie o stanowisko w tej sprawie. Małopolska wyraziła poparcie dla projektu budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko. Zdaniem biura prasowego, ujęcie linii w mapach sieci TEN-T stanowi ważny czynnik prowadzący do realizacji projektu. – Między innymi dzięki zaangażowaniu i staraniom Województwa Małopolskiego linia ta została ujęta na mapach sieci TEN-T załączonych do projektu rozporządzenia Parlamentu i Rady UE w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. Wejście w życie w/w rozporządzenia stanowić będzie istotne ułatwienie dla starań o środki pomocowe, bez których realizacja przedsięwzięcia mogłaby być mocno utrudniona – poinformowało wówczas w komentarzu dla „Rynku Kolejowego” biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Więcej o sprawie tutaj. 160 km/h W marcu zarząd woj. małopolskiego przyjął dokument stanowiący narzędzie realizacji strategii Małopolski do 2020 roku. Departament Transportu określił właśnie swoje plany związane z rozwojem transportu w województwie. Przyjrzeliśmy się mu w kontekście transportu kolejowego Jako pierwsze, priorytetowe działanie w dokumencie określona została właśnie budowa linii kolejowej Kraków – Zakopane/Muszyna, wraz z rewitalizacją linii w kierunku nowego Sącza i Zakopanego. Budowa ma być połączona z modernizacją linii istniejących celem skrócenia czasu przejazdu pomiędzy Zakopanem, Nowym Sączem, Krynicą i wszystkimi miejscowościami położonymi przy obecnie zamkniętej trasie Nowy Sącz – Chabówka. Przy planowaniu budowy nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc (Piekiełko) –Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji odcinka linii kolejowych Nowy Sącz – Muszyna – granica państwa i Chabówka – Zakopane zakłada się uzyskanie prędkości maksymalnej 160 km/h na odcinku nowobudowanym, oraz 80-120 km/h na odcinkach modernizowanych. Na podstawie wstępnej dokumentacji projektowej koszt przedsięwzięcia został określony na poziomie 6 mld zł. Więcej o planach transportowych Małopolski pisaliśmy tutaj. http://www.rynek-kolejowy.pl/44885/Nowak_Piekielnie_drogie_Podleze_-_Piekielko.htm Rynek Kolejowy RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - Kryniczanin - 29-04-2013 21:10 W końcu ktoś mądrzeje. Bizancjum - tak, ale po doprowadzeniu CAŁEJ obecnej sieci do stanu używalności plus budowie najbardziej potrzebnych dwu-torów Białogard-Wejherowo, Warka - Radom, Otwock - Pilawa. RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - kolejoman5 - 30-04-2013 05:30 Nowak akurat mądry nie jest. Kontrowersyjny i bardzo kosztowny to jest aktualny rząd. W pierwszej kolejności jeśli chodzi o używalność, to Kraków-Katowice. RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - Kryniczanin - 30-04-2013 06:02 To wiadomo że nie grzeszy inteligencją jednak jakiś jego doradca miał pewnie chwilowy przebłysk. RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - mrghost1 - 06-05-2013 05:34 Ciekawe ilu ludzi pracowało miesiącami, żeby to wymyślić. Pewnie trzeba było zatrudnić kilkunastu... RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - MK_Rabka - 16-05-2013 10:18 Plan dla nowego połączenia do Zakopanego i Nowego Sącza PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na aktualizację studium wykonalności nowego połączenia kolejowego do Zakopanego oraz do Nowego Sącza. Dokument pozwoli na dokładne oszacowanie kosztów, korzyści i uwarunkowań technicznych związanych z planem budowy nowej linii przez Podłęże, Mszanę Dolną oraz Tymbarku. Studium wykonalności będzie zawierało analizy społeczno – gospodarcze oraz analizy rynku transportowego dla wybranych linii w województwie małopolskim. W dokumencie zostaną uwzględnione linie prowadzące z Krakowa na wschód - między innymi część trasy z Krakowa do Rzeszowa oraz obecne połączenia do Zakopanego i Nowego Sącza. Prace studialne będą również polegały na dokładnym oszacowaniu kosztów budowy nowych torów na trasie Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark/Mszana Dolna i modernizacji linii Chabówka – Nowy Sącz. Studium wykonalności, po wskazaniu modelu finansowego, w którym inwestycja będzie opłacalna, zakończy się, między innymi, złożeniem wniosku o uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, procedurą wyboru partnera prywatnego dla przedsięwzięcia i sporządzeniem wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych. Wykonawca zadania przygotuje dokumenty potrzebne do ogłoszenia postępowania przetargowego na przygotowanie dokumentacji projektowej potrzebnej do budowy nowego połączenia oraz świadczył będzie na rzecz Zamawiającego wsparcie eksperckie. Studium wykonalności zostanie zaktualizowane przez konsorcjum trzech firm - Ernst & Young Corporate Finance (lider konsorcjum); WS – Atkins, Wierzbowski Eversheds. Wartość zamówienia, które według umowy zostanie wykonane w ciągu 35 miesięcy wynosi 4 835 130 zł. Prace obejmujące studium wykonalności zajmą 20 miesięcy, 15 miesięcy zajmie postępowanie na wybór partnerstwa publiczno - prywatnego dla przedsięwzięcia. http://www.rynek-kolejowy.pl/45212/_Plan_dla_nowego_polaczenia_do%C2%A0Zakopanego_i%C2%A0Nowego_Sacza_.htm Rynek Kolejowy RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - MK_Rabka - 21-05-2013 16:46 http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/JPAK-97USD6 Ciekawy sondaż. RE: Nowak: Piekielnie drogie Podłęże - Piekiełko - MK_Rabka - 09-10-2013 14:53 Biurokratyczne Piekiełko. Bez szybkiego pociągu do Zakopanego? http://www.tvp.pl/krakow/newsy/wideo/biurokratyczne-piekielko-bez-szybkiego-pociagu-do-zakopanego/12644100 |