Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei
Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku - Wersja do druku

+- Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (http://www.nsmk.pl/forum)
+-- Dział: News (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Dział: Wieści z mediów... (/forumdisplay.php?fid=51)
+--- Wątek: Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku (/showthread.php?tid=3934)



Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku - MK_Rabka - 22-04-2013 17:43

W marcu zarząd woj. małopolskiego przyjął dokument stanowiący narzędzie realizacji strategii Małopolski do 2020 roku. Departament Transportu określił właśnie swoje plany związane z rozwojem transportu w województwie. Przyjrzeliśmy się mu w kontekście transportu kolejowego

Przedmiotowy program strategiczny prezentuje cele, kierunki rozwoju oraz kluczowe projekty w dziedzinie transportu województwa małopolskiego. Przedstawia obecny stan systemu transportowego Małopolski, określa priorytety polityki rozwoju województwa, działania oraz przedsięwzięcia strategiczne mające istotne znaczenie dla transportu w regionie, będące w kompetencjach samorządu województwa, a także innych podmiotów. Celem dokumentu ma być określenie planu działań województwa w kwestii transportu drogowego, lotniczego i kolejowego na najbliższe lata.

Kraków nowoczesnym węzłem komunikacyjnym

Jako pierwsze priorytetowe działanie w dokumencie określona została budowa linii kolejowej Kraków – Zakopane/Muszyna, wraz z rewitalizacją linii w kierunku nowego Sącza i Zakopanego. Budowa nowego odcinka linii kolejowej planowana jest od wielu lat. Ma być połączona z modernizacją linii istniejących celem skrócenia czasu przejazdu pomiędzy Zakopanem, Nowym Sączem, Krynicą i wszystkimi miejscowościami położonymi przy obecnie zamkniętej trasie Nowy Sącz – Chabówka. Realizacja inwestycji poprawi ponadto konkurencyjność transportu tranzytowego na osi północ – południe przyczyniając się do wzrostu wymiany handlowej między Polską i krajami południowej Europy. Ten postulat stał się główną kartą przetargową przy staraniach o sfinansowanie inwestycji m.in. ze środków unijnych. Projekt ten może przyczynić się do wykorzystania bardzo malowniczej linii Nowy Sącz – Chabówka w komunikacji kolejowej. Linia obecnie przeznaczona została przez PKP Polskie Linie Kolejowe do zamknięcia.

Przy planowaniu budowy nowej linii kolejowej Podłęże –Szczyrzyc (Piekiełko) –Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja odcinka linii kolejowych Nowy Sącz –Muszyna –granica państwa i Chabówka – Zakopane zakłada się uzyskanie prędkości maksymalnej na odcinku nowobudowanym: 160 km/h oraz 80-120 km/h na odcinkach modernizowanych. Szacowany koszt przedsięwzięcia został określony na podstawie wstępnej dokumentacji projektowej na 6 mld zł.

Przedsięwzięciem flagowym został określony projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Planowany system bazuje na istniejącej infrastrukturze kolejowej, a jego realizacja wiąże się z wprowadzeniem nowego taboru, realizacją elementów infrastruktury towarzyszącej (węzły przesiadkowe, terminale autobusowe, parkingi w tym w systemie „Parkuj i Jedź”) integrującej SKA z innymi podsystemami transportu. W pierwszym etapie planowane jest uruchomienie trzech linii SKA: MPL Balice – Kraków – Wieliczka Kopalnia, Trzebinia – Kraków –Tarnów, Sędziszów – Kraków – Podbory Skawińskie. Otwarcie pierwszej linii może się jednak opóźnić z uwagi na opóźnienia przy przebudowie trasy pod port lotniczy w Krakowie Balicach.

W ramach realizacji I etapu Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej przewiduje się wykonanie następujących elementów o szacowanej wartości 920 mln zł:

• zakup taboru do obsługi połączeń pasażerskich (elektrycznych zespołów trakcyjnych) w Aglomeracji Krakowskiej w ilości:
• - 10 szt. do 2015r.
• - (6szt. pojazdów w wersji 3-członowej i 4 szt. w wersji 2-członowej)
• - 10 szt. po 2015r.
• budowa węzłów przesiadkowych z parkingami („Parkuj i Jedź”) w ilości:
• - 4 szt. do 2015r. (Trzebinia, Krzeszowice, Bochnia, Tarnów),
• - 6szt. po 2015 r. (m.in. Skawina, Brzesko)
• budowa przystanków kolejowych na terenie miasta Krakowa,
• bilet elektroniczny – pilotażowe wprowadzenie systemu tzw. Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej integrującej przewoźników autobusowych i kolejowych, wprowadzenie nośnika danych umożliwiającego korzystanie z komunikacji zbiorowej na terenie Województwa Małopolskiego w pełni zintegrowanego z istniejącymi kartami miejskimi.
• organizacja systemu informacji pasażerskiej, wyposażenie przystanków w elektroniczne tablice
• informacyjne dla podróżnych, budowa systemu informatycznego i świadczenie usług mobilnych w tym zakresie,
• budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie –Kraków Krzemionki” (POIiŚ 7-1 -zgłoszona w obecnych konsultacjach społecznych), celem zapewnienia bezpośredniego połączenia kolejowego stacji Kraków Główny w kierunku Skawiny (i dalej: do Zakopanego i Oświęcimia).

Rewitalizacje linii

W ramach zwiększenia dostępności transportowej obszarów o najniższej dostępności w regionie, Województwo Małopolskie planuje rewitalizację linii kolejowych. Rewitalizacja istniejących linii kolejowych ma na celu likwidację ograniczeń prędkości, zwiększenie przepustowości linii, skrócenie czasu przejazdu. Dodatkowo realizacja inwestycji zdecydowanie usprawnieni połączenia kolejowe i spowoduje odciążenie połączeń drogowych.

W obliczu ostatnich informacji o prośbach uruchomienia pociągów do Gorlic dość kontrowersyjnym może być fakt nie umieszczenia linii nr 108 Stróże – Krościenko na odcinku Stróże – granica województwa na liście szlaków do rewitalizacji. Linia ta po stronie województwa podkarpackiego jest właśnie rewitalizowana a po stronie woj. małopolskiego może za kilka lat wymagać gruntownego remontu.

Oto lista linii kolejowych wobec których województwo małopolskie planuje prace modernizacyjne lub rewitalizacyjne:

• Modernizacja linii kolejowej E-30 (odcinki: Katowice – Dworzec Towarowy i Podłęże –Rzeszów); szacowany koszt: 4,7mld zł
• Modernizacja linii E 30 na kierunku Dworzec Towarowy – Podłęże wraz z opracowaniem studium krakowskiego węzła kolejowego; szacowany koszt: 2 mld zł
• Linia nr 93 na odcinku Trzebinia –Oświęcim, (Studium Wykonalności finansowane przez gminy) 25 km; szacowany koszt: 392 mln zł
• Linia nr 96 na odcinku Łowczów – Stróże –Muszyna – gr. państwa oraz nr 105 Muszyna –Krynica:
• Łowczów –Stróże; 172 mln zł
• Stróże –Nowy Sącz; 180mln zł
• Nowy Sącz –Muszyna; 159,6 mln zł
• Muszyna –Krynica; 30 mln zł
• Linia nr 97,98, 99 odc. Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane (PLK przygotowuje studium wykonalności dla łącznicy w Suchej Beskidzkiej/Chabówka) –124 km.
• Linia nr 117 na odcinku Wadowice – granica województwa (wyremontowany odcinek Kalwaria –Wadowice) – 30 km
• Budowa połączenia kolejowego MPL „Kraków -Balice” z Krakowem, odcinek Kraków Główny -Mydlniki – Balice (POIiŚ 7.1-21) (rozpoczęcie robót I-II 2013r.) - 12 km.

Prace obecnie prowadzone

Na terenie Województwa Małopolskiego realizowane są projekty, których efekty są bezpośrednio związane z proponowanym projektem, przez co ich komplementarność pozwoli według województwa małopolskiego na osiągnięcie maksymalnych efektów. Wymienić tu należy następujące projekty:

• Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Zabrze -Katowice –Kraków (POIiŚ 7-1.11.1)
• Modernizacja linii kolejowej E 30/C-E 30, odcinek Kraków-Rzeszów, etap III (POIiŚ 7.1-30)
• Modernizacja linii kolejowej Psary –Kraków (odcinek Psary –Kozłów oraz odcinek Kraków Batowice –Kraków Główny, POIiŚ 7.1-17 -lista rezerwowa)
• Budowa dworca kolejowego Kraków Główny zintegrowanego z miejskim transportem publicznym
• (POIiŚ 7.1-2Icon_cool
• Modernizacja linii kolejowej nr 109 Kraków Bieżanów –Wieliczka w ramach projektu Zintegrowany
• System Transportu Zbiorowego w aglomeracji krakowskiej (POIiŚ 7.3-7)
• Modernizacja linii kolejowej nr 96 Tarnów –Leluchów na odcinku Tarnów – Stróże (MRPO.04.02.03-12-435/10)
• Projekt budowy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie –Kraków Krzemionki” (POIiŚ 7-1) -zgłoszona w
• obecnych konsultacjach społecznych
• Modernizacja linii kolejowej nr 94 Kraków Płaszów -Oświęcim na odcinku Kraków Bonarka -Kraków
• Swoszowice MRPO.04.02.03-12-566/09
• Zakupy taboru kolejowego realizowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu
• Operacyjnego na lata 2007 –2013
• Zakup taboru kolejowego do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Województwa: Małopolskie, Podkarpackie, Śląskie i Świętokrzyskie (POIiŚ 7-1.47)

Aby zapisy Strategii rozwoju województwa małopolskiego na lata 2011-2020 oraz Program Strategiczny „Transport i Komunikacja” były realizowane konieczne jest zagwarantowanie środków finansowych na realizację przedsięwzięć strategicznych. Podstawowym źródłem ich finansowania będą środki krajowe (budżet państwa, budżet JST, fundusze celowe - KFD, Fundusz Kolejowy), fundusze UE (programy krajowe, RPO), partnerstwo publiczno-prywatne.

Źródło:
http://www.malopolskie.pl/Pliki/2013/PS_Transport%20i%20Komunikacja_ZWM%2019%2003%202013_uchwala.pdf
http://www.rynek-kolejowy.pl/44716/Ambitna_strategia_transportowa_Malopolski_do_2020_roku.htm


RE: Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku - Pułtuś - 22-04-2013 18:07

Budowa Piekiełka i budowa łącznic na zakopiance wykluczają się nawzajem udowadniajac że ta strategia to dokument bez zadnego praktycznie znaczenia.....


RE: Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku - Dolmio - 23-04-2013 05:06

Niby dlaczego się wykluczają?


RE: Ambitna strategia transportowa Małopolski do 2020 roku - MK_Rabka - 23-04-2013 19:10

Ta w Płaszowie ma powstać jako element SKA, suska łącznica jest i tak względnie tania w porównaniu z piekiełkiem.