![]() |
|
Ciepiela: Dwie trzecie Małopolski niedostępne koleją - Wersja do druku +- Forum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei (http://www.nsmk.pl/forum) +-- Dział: News (/forumdisplay.php?fid=31) +--- Dział: Wieści z mediów... (/forumdisplay.php?fid=51) +--- Wątek: Ciepiela: Dwie trzecie Małopolski niedostępne koleją (/showthread.php?tid=3511) |
Ciepiela: Dwie trzecie Małopolski niedostępne koleją - MK_Rabka - 12-02-2012 11:00 - Kraków jest węzłem transportowym o znaczeniu europejskim, którego rola będzie tylko rosła - mówił małopolski marszałek Roman Ciepiela podczas spotkania marszałków z ministrem transportu we Wrocławiu. - Trzeba zastanowić się co zrobić, aby Kraków by miejscem docelowym,, wygodnym, i dostępnym dla wielu milionów zagranicznych turystów. Dziś do Krakowa przyjeżdża 11 milionów turystów i oni mają bardzo utrudnioną komunikację kolejową - mówił 8 lutego we Wrocławiu, podczas spotkania marszałków z ministrem transportu marszałek Małopolski. - W promieniu 100 kilometrów od Krakowa mieszka 7 milionów ludzi, co tworzy jedną z największych aglomeracji w Europie, a lotniska w Balicach przyjmuje już 3 mln pasażerów, podobnie jak lotnisko w Pyrzowicach. Jesteśmy w dobrej sytuacji, bo modernizacja linii E30 daje nam szansę stworzenia kolei aglomeracyjnych. Ale są też problemy - do Oświęcimia miliony turystów nie mogą dojechać koleją, bo jedzie się wolniej niż rowerem. To wstyd - uważa Ciepiela. - Jeszcze gorzej jest na Podhalu, w Zakopanem i w Krynicy. Rozwiązaniem jest budowa linii Podłęże - Piekiełko. Na forum europejskim mówimy jednak o połączeniu Kraków Koszyce i dalej,i tylko w ten sposób wywalczyliśmy uruchomienie nowej linii TEN-T - powiedział Roman Ciepiela. - Kraków ma większe aspiracje niż organizacja ruchu aglomeracyjnego. Mamy bardzo złe połączenia z Berlinem, Budapesztem i Wiedniem. Kraków jest wręcz niedostępny kolejowo zza granicy. Będziemy zabiegać o to, żeby otworzyć Polskę przez Kraków na południe - ogłosił małopolski marszałek. - Samochodem można już przejechać do Wrocławia w 2,5 godziny. Pociągiem trwa to dużo dłużej. Cieszy nas modernizacja linii E30, ale te 160 km/h to trochę mało - stwierdził Ciepiela. - To że opóźnia się program budowy linii Y to szansa dla Małopolski, bo dwie trzecie terenu województwa jest niedostępna kolejowo i być może dzięki temu znajdą się pieniądze na prace na tych liniach - powiedział marszałek. - Kraków jest przygotowany do tego, aby stać się ważnym dla Polski węzłem komunikacyjnym. Po wykonanych już inwestycjach - mówię o dworcu w Krakowie i połączeniu na lotnisko, chyba nie ma drugiego takiego miasta, gdzie w 15 minut można przejechać z centrum miasta pod sam terminal - zakończył Roman Ciepiela. Rynek Kolejowy <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.rynek-kolejowy.pl/30818/Ciepiela_Dwie_trzecie_Malopolski_niedostepne_koleja.htm">http://www.rynek-kolejowy.pl/30818/Ciep ... koleja.htm</a><!-- m --> - Kryniczanin - 12-02-2012 12:00 Województwo Krakowskie i basta inaczej nie potrafię tego nazwać. |